O najbardziej niedocenianej formie przekazu, czyli o tym, co robić podczas gotowania i sprzątania, oprócz gotowania i sprzątania.

eddy-boom-246915

Podcast – regularnie pojawiające się odcinki audycji w formie audio, dostępne do odsłuchu w Internecie, poprzez aplikacje lub do ściągnięcia. Mogą pojawiać się z transkryptem, listą pytań, listą poruszanych wątków, listą czegokolwiek co jest wymieniane w trakcie audycji, aby słuchanie było bardziej efektywne.

Definicja by ja.

 

Gdybym pisał bloga po angielsku to początek pewnie obyłby się bez powyższej definicji, ale w Polsce ciągle jest to temat dość marginalny.

 

W czym tkwi siła podcastów?

Każdy ma w życiu pewną liczbę czynności, które są dość schematyczne, powtarzalne, mechaniczne, a często po prostu nudne. Angażują ciało, ale nie angażują umysłu.

Przemieszczanie się, sprzątanie, ćwiczenia aerobowe, rutynowa praca czy gotowanie potraw, które już wielokrotnie robiliśmy. Duża część z tych rzeczy należy do takich, które zrobić po prostu musimy, bo każdy musi raczej częściej niż rzadziej przejść lub przejechać z punktu A do punktu B.

Jeżeli dotyczy to wszystkich – dziwię się, że tak mało osób słucha podcastów. Nie znam lepszej formy optymalizacji rutynowych czynności niż dodanie do nich elementu nierutynowego.

 

To jest specyfika podcastu. Być może istnieją ludzie, którzy tylko siedzą i słuchają, ale ja do nich nie należę. Wykorzystuję specyfikę formy. Blogi czy vlogi wymagają zaangażowania tylko na nich. Podcast też tego wymaga, ale jednocześnie pozwala ruszyć się z fotela czy nawet z mieszkania.

 

Jak poprawiłem swój angielski dzięki podcastom?

Jeżeli podoba wam się powyższe combo w postaci podcastu i np. gotowania obiadu – proponuję combo w combo. Rutynowa czynność + czerpanie wartości z treści podcastu + nauka języka obcego.

 

Pamiętacie słuchanki z angielskiego w szkole? Nauczycielka puszczała minutowy fragment, a my mieliśmy zrozumieć o co chodzi i odpowiedzieć na pytania dotyczącego nagrania.

Mega nuda. Pamiętam, że zawsze po kilkunastu sekundach moja uwaga przenosiła się na wszystko, bo wszystko było ciekawsze.

Po prostu słuchanie tylko dla nauki języka nie jest interesujące. Nikogo nie obchodzi treść nagrania, więc musi się do tego zmuszać. Ergo: nauka jest nieefektywna.

Co jednak jeżeli słuchamy czegoś, co naprawdę nas interesuje, nie jest dostępne w tłumaczeniu na nasz język ojczysty, więc musimy się skupić i słuchać, aby poznać treść, przy okazji ćwicząc język?

 

No, bingo. To są właśnie podcasty.

Ze względu na dużo większą popularność tej formy w Stanach niż w Polsce, każdy znajdzie zagranicznych podcastów na swoje tematy dużo więcej.

 

Kogo warto słuchać, czyli podcasty, które polecam

Bardzo żałuję, że doba nie ma więcej niż 24 godzin, bo interesujących rzeczy jest mnóstwo. W związku z powyższym – trzeba dokonać selekcji.

Obecnie słucham regularnie (patrz – każdy odcinek) dwóch podcastów, a do tego dorzucam interesujące mnie odcinki z innych. Więcej nie jestem w stanie, bo liczba rutynowych czynności jest ograniczona. Tematyka dwóch głównych jest szeroka, co również jest świadomie wybrane. Po prostu – interesuje mnie dużo rzeczy, więc wybierając jak mój główny mocno sprofilowany, ekspercki podcast traciłbym dużo z innych dyscyplin.

 

The Tim Ferriss Show

Podcast człowieka, którego jestem fanem i który w ogromnym stopniu mnie inspiruje. Główną ideą tych audycji jest rozbieranie na czynniki pierwsze ludzi sukcesu, czy może bardziej precyzyjnie interesujących ludzi. Tim pyta swoich gości o poranne rytuały, nawyki, podejście do życia, ulubione książki, life hacki i kulisy ich pracy. Gośćmi są przedsiębiorcy, pisarze, naukowcy, sportowcy, i można tak długo wymieniać. Podcast jest bardzo popularny w Stanach, stąd też gośćmi Tima było mnóstwo znanych osób – np. Arnold Schwarzenegger, Philip Zimbardo, Tony Robbins czy Jamie Foxx. Osobiście Timowi zawdzięczam jego ogólną filozofię – patrzenie na wszystko w kategoriach strategii, optymalizacji i zastanawiania się nad tym, jak osiągnąć w danej dziedzinie jak najwięcej jak najmniejszym kosztem.

 

Lepiej Teraz

Mój drugi główny podcast, tym razem po polsku. Przypadkowo wpadłem na jeden z odcinków, zacząłem słuchać kolejnych, i tak już zostałem.

Słucham każdego odcinka, bo mimo zróżnicowania tematów, duch pozostaje ten sam. Duch dobrze pojętego rozwoju osobistego, który przebija się z rozmów zarówno o biznesie, jak i psychologii, marketingu czy diecie. Gospodarz, Radek Budnicki, znajduje bardzo ciekawych rozmówców. Dostępne są odcinki m.in. z niepełnosprawnym biegającym ultramaratony, 19-latką, której aplikację pobrało ponad 120 tysięcy osób czy z cyfrowym nomadą, człowiekiem, który dzięki Internetowi zarabia podróżując po świecie, łamiąc tym samym system i inspirując tym samym mnóstwo innych osób.

Dla osób szukających inspiracji, motywacji, zainteresowanych life hackingiem, minimalizmem, ogólnie rzecz biorąc dla ludzi z otwartymi głowami – polecam!

 

Inne podcasty, których słucham, ale jedynie wyrywkowo, bo brakuje mi doby:

Mała Wielka Firma

Each One Teach One

The Smart Passive Income

Agent Tomasz

Tropical MBA

Jak oszczędzać pieniądze?

The Minimalists

Więcej niż zdrowe odżywianie

Podcast Osmana

Waking Up with Sam Harris