Najlepszy poradnik dla mężczyzn w temacie relacji damsko-męskich. Uczciwość, samoświadomość i praktyka.

!models

Dobre książki #2

Mark Manson – „Models: Attract Women Through Honesty”

61vQfbje2DL._SL1500_1

 

Kim jest autor?

11

 • Amerykański bloger, którego blog czyta miesięcznie ponad 2 miliony osób (ja też, ja też!),
 • zaczynał od szkoleń dla mężczyzn z relacji damsko-męskich, by później zostawić to i zostać blogerem na pełen etat, wiedzę wykorzystując także w swoich tekstach,
 • oprócz relacji pisze o (dobrze rozumianym) rozwoju osobistym, samoświadomości, życiowych decyzjach, psychologii i kulturze,
 • na tle blogosfery wyróżnia się świetnym, lekkim piórem (pardon, klawiaturą) i mądrością życiową,
 • do tej pory wydał dwie książki – oprócz omawianej tutaj druga to The Subtle Art of Not Giving a Fuck: A Counterintuitive Approach to Living the Good Life. Jestem w trakcie i ma ona szansę także trafić do mojego książkowego cyklu,
 • oprócz pisania – przedsiębiorca od 10 lat związany z branżą medialną.

 

Co da ci przeczytanie tej książki?

Uprzedzam – to książka pisana dla mężczyzn. Celowo piszę „pisana”, a nie „dla”, bo przecież nic nie działa lepiej na ciekawość kobiet niż stwierdzenie, że to tajemna wiedza tylko dla facetów.

 

Myślę, że jest to najbardziej kompleksowa książka na temat relacji jaką czytałem, dająca najbardziej dojrzałe i praktyczne spojrzenie.

Największym jej plusem jest to, że autor doskonale zna temat i konkurencję na rynku. Mark Manson z dystansem spogląda zarówno na mainstreamowe, medialne, słodko brzmiące, oficjalne fikcje, jak i na techniki mające zastąpić rzeczywistą, wewnętrzną zmianę, co charakteryzuje mnóstwo osób spod znaku pick up artists.

 

Jaka jest główna cecha atrakcyjnego mężczyzny zdaniem Mansona? Bycie non-needy (niepotrzebujący). Jak to osiągnąć? Można udawać lub można takim być. Manson, oczywiście, skupia się na tym drugim i pokazuje jak to osiągnąć.

 

Słowo  „honesty” (uczciwość) pojawia się w tytule nie bez powodu. Autor cały czas podkreślą kluczową rolę uczciwości wobec siebie i innych. Koncepcje zawarte w książce pozwalają zachować zdrowie wewnętrzne, jak i tworzyć lepsze relacje z innymi, chociażby poprzez przyciąganie osób, które do nas pasują. Będąc nieuczciwym (wobec siebie lub wobec innych) cały czas narażamy się na zgrzyty.

Na ogólnie pojętą atrakcyjność, zdaniem Mansona, składają się trzy składowe: lifestyle, działanie i komunikacja. Mężczyźni posiadają te czynniki rozwinięte w różnych proporcjach, co powoduje reperkusje w postaci różnego rodzaju problemów. W każdej z trzech dziedzin autor daje teoretyczne koncepty i praktyczne porady, które pozwalają stać się lepszą wersją siebie.

 

Oprócz warstwy teoretycznej, skupiającej się na poczuciu własnej wartości i kwalifikowaniu innych pod siebie, a nie siebie pod innych (esencja bycia non-needy) – mamy tu mnóstwo praktycznych wskazówek. Podczas lektury robiłem notatki i jest to jedyny możliwy sposób czytania „Models”, aby jak najwięcej z niej wyciągnąć.

Świetne są fragmenty dotyczące kluczowej roli intencji w interakcjach, wypowiadania się w sposób charyzmatyczny i interesujący, selekcji pasujących do nas kobiet, pożytków płynących z odrzucenia, a także wewnętrznych, sabotujących nas dialogów.

Wątków poruszonych w książce jest naprawdę mnóstwo i prawdopodobnie każdy wyciągnie coś wartościowego dla siebie.

 

Najważniejsza rzecz, którą zmieniła we mnie ta książka?

Models” po prostu pozwala lepiej zrozumieć relacje damsko-męskie, a przede wszystkim siebie.

Pozostawia z poczuciem, że warto poznać siebie, swoje standardy, oczekiwania i na tej podstawie budować relacje. Odrzucenie jest dobre, osoby nie pasujące do mnie nie powinny być obok mnie. Oprócz tego wartość dodana to mnóstwo praktycznych, z pozoru małych rzeczy, które w połączeniu stanowią siłę.

A, i utwierdzenie w przekonaniu, że warto poznawać ludzi w miejscach gdzie znalezienie takich pasujących do nas jest największe. Po co sobie utrudniać?

 

Dla kogo jest ta książka?

 • Dla mężczyzn zainteresowanych tematyką relacji/psychologii/uwodzenia,
 • dla mężczyzn, którzy mają problemy z relacjami/poczuciem własnej wartości,
 • dla mężczyzn starających się udowodnić coś kobietom, grających kogoś kim nie są,
 • dla mężczyzn, którzy narzekają, że nie ma inteligentnych kobiet, kobiety nie mają zainteresowań + inne, podobne przekonania. W książce jest sporo na ten temat.
 • W sumie pierwszy punkt to cała populacja mężczyzn, więc pozostałe punkty są niepotrzebne. Po prostu przeczytajcie.
 • A, no i dla kobiet, które chcą lepiej zrozumieć siebie i pokiwać głową mówiąc „skąd on tyle o nas wie?!”.