Po tej książce zrozumiesz złożoność ludzkiego organizmu i płytkość przekazu mediów na temat odżywiania.

 aaaaaaaaa

Kiedy zapisujesz się na studia czy jakiś kurs – uprzedzają się czego się nauczysz jeżeli będziesz chodzić na zajęcia a nie na piwo.

Kiedy chcesz przeczytać dobrą książkę lub obejrzeć dobry film – teoretycznie sięgasz po recenzje lub pytasz znajomych.

Choć ja to sięgam coraz rzadziej. Czytanie recenzji przed wybraniem filmu czy książki to męka. Z mało której dowiem się co zmieni w moim życiu to konkretne dzieło, czego się nauczę i czy będzie pasować do mnie. Zwykle jeszcze zdradzą ci całą treść i narzucą własną interpretację. Dzięki, postoję.

W związku z tym – nowy cykl na blogu. Same konkrety i same pozycje, które wpłynęły na mnie raczej bardziej niż mniej. Czego się nauczysz, o czym to jest i czemu warto tracić na to czas.

 

Dobre książki #1

T. Colin Campbell i Howard Jacobson – „Ukryta prawda”

 ukryta_prawda

 

Kim jest autor?

Głównym autorem książki jest T. Colin Campbell:

  • amerykański biochemik,
  • przez ponad 50 lat badał wpływ odżywiania na zdrowie człowieka,
  • autor światowego bestsellera „Nowoczesne zasady odżywiania” w którym omówił wyniki swojego prowadzonego latami badania chińskiego w wyniku którego doszedł do wniosku, że spożywanie białka zwierzęcego prowadzi do powstawania nowotworów,
  • co wynika z poprzedniego punktu – weganin,
  • a żeby było zabawniej – dzieciństwo i młodość spędził na farmie, gdzie za podstawę zdrowego odżywiania brano mięso i mleko.

 

Co da ci przeczytanie tej książki?

Uświadomi różnicę między całościowym a wycinkowym podejściem do odżywiania. Media rzucają w nas sloganami typu X jest dobre na kości, Y da nam wapnia, a po Z będziemy mieć więcej witaminy C.

Campbell znakomicie opisuje absurdalność tego rodzaju twierdzeń. Przede wszystkim dlatego, że każda substancja działa na mnóstwo zmiennych w organizmie i działa różnie przy używaniu innych substancji jednocześnie. Możliwości jest nieskończenie wiele. Autor rozprawia się też z marzycielami, którzy liczą na znalezienie genu odpowiedzialnego za chorobę X i uwolnienie człowieka od chorób. W tym aspekcie Campbell przywraca odżywianiu ważność.

Choć jest to książka zachęcająca do zdrowego odżywiania – paradoksalnie uświadamia jak trudno jest uznać co jest zdrowe a co niezdrowe. Jak wspomina autor – za pomocą metody naukowej głównego nurtu uzasadnić można zdrowość wszystkiego. Przecież nawet coca-cola ma w sobie życiodajną wodę. To że ma też w sobie mnóstwo świństwa – to inna kwestia.

 

Najważniejsza rzecz, którą zmieniła we mnie ta książka?

Stałem się bardziej odporny na propagandę mediów na temat odżywiania. Propagandę zarówno chcącą wcisnąć mi jakiś produkt, ale również tę prozdrowotną.

OK, to jest zdrowe… Ale jak do tego doszedłeś?

 

I to będzie pytanie jakie będzie ciągle zadawać sobie każdy kto przeczyta tę książkę. Ludzki organizm jest mega skomplikowany.

 

Dla kogo jest ta książka?

  • dla interesujących się zdrowiem i odżywianiem,
  • dla lubiących spiskową tematykę demaskującą naukowców, koncerny farmaceutyczne i rządy,
  • dla interesujących się nauką i tym jak prowadzone są badania,
  • dla otwartych na nowe punkty widzenia.