I przyszedł maj, i przyszły matury. Licealistki są piękne, papierosy po maturze smakują jak nigdy, a kłamstwa ze strony wszystkich wokół brzmią całkiem racjonalnie.

photo-1450101499163-c8848c66ca85

To wasz najważniejszy egzamin w życiu

Skąd to wiadomo? Ważniejsze mogą być na studiach, mogą być poza studiami, albo ogólnie możemy uznać życie za jeden wielki egzamin.

Pewne jest jedno – matura nie jest niczym wyjątkowym. Co roku zdają ją setki tysięcy absolwentów szkół, więc to nic szczególnego czy najważniejszego.

A jak nie zdasz w zadowalający sposób – poprawisz.

 

Od tego zależy wasze życie

O Jezu, jak wzniośle.

Tak samo zależy od tego  z kim się spotykasz, co jesz, co czytasz, albo na ile masz głowę zaśmieconą złymi przekonaniami.

Prawda jest taka, że twoje życie zależy od ciebie, a nie od jakiejś śmiesznej klasówki, pardon, matury. Zawsze możesz zmienić swoją drogę.

 

Po maturze będziecie mieć najdłuższe wakacje w życiu

Bo? Bo od matury do studiów jest dużo czasu?

Na serio droga matura-studia-ślub-kredyt-pracaktórejnienawidzisz-grób nie jest jedyną możliwą. Oswajaj się z tą myślą jeżeli lubisz wakacje i kombinuj jak zrobić sobie jeszcze dłuższe w przyszłości.

 

Jest ważne co wybierzecie na maturze

Jedną z gorszych rzeczy na świecie jest ślepa konsekwencja i przekonanie, że trzeba brnąć w ścieżki, które nam nie odpowiadają.

Jak twój wybór majzy czy przyry okaże się błędnym – zmienisz go, wcześniej lub później. To co wybierasz na maturze świadczy tylko o twoich przekonaniach w danym momencie. A nie o twoim przekonaniach na zawsze, które zdeterminują wszystko i zawsze.

 

Do matury powinniście się uczyć przez trzy lata, a nie tuż przed

Nie no, bez żartów.

Podobno istnieje ktoś na świecie, kto takim systemem się uczył do matury, ale ja takiego kogoś nie znam. A jakoś wszyscy zdają. I to całkiem dobrze.

 

Powinniście iść na studia

No jasne! Przecież to taka duma. Prestiż jak cholera. Magister PowerPointa i magister Wikipedii w jednym. Dwa fakultety.

Jak masz poukładane w głowie lub masz coś co cię kręci – jasne, powinieneś iść. Jak masz iść tylko dlatego, bo tak trzeba – zatrzymaj się na chwilę i pomyśl czy rzeczywiście powinieneś.

 

Powinniście iść na studia, które dają dobrą pracę

Tak, tak. Przemęczysz się tylko 50 lat w pracy, której nienawidzisz, a potem już będziesz korzystał z profitów, sam zysk!

Co takiego? Mówisz, że zostaną ci jakieś 3 lata życia na te profity? A tam, grunt, że kupisz sobie full zestaw w domu starców i ładną trumnę. Taką z napisem „dobry niewolnik, żył według rad społeczeństwa”.

 

Jeżeli nie pójdziesz od razu na studia to stracisz rok lub w ogóle nie skończysz studiów

No i?

Żałować to można, że się nie kąpało nago w morzu, albo, że się nie skoczyło ze spadochronem. Pójście rok później na studia, albo całkowite olanie studiów jeśli masz lepszą alternatywę nie jest żadnym wstydem.

 

Matura to egzamin dojrzałości

Dobry żart, 7/10.

Od dostania papierka maturalnego nikt nigdy nie stał się jeszcze dojrzały. Dojrzałość to twoja własna praca nad sobą, poznanie siebie, dotarcie do przekonań z którymi się zgadzasz. Nie przychodzi automatycznie z wiekiem i nie przychodzi wraz z wymęczeniem 30% z matmy, polaka i angola.

 

Matura to bzdura

Wszystko co wyżej – w umiarze.

Nie jest to też bzdura. Zachowaj zdrowy rozsądek, to się zawsze sprawdza.